Quadkoptéra Q450

Výbava

Rám Q450 V3 Glass Fiber
Motor Emax 2213/935
Regulátory Afro 20A slim, SimonK firmware
Baterie 3S 2200mAh
3S 4500mAh
Řídící deska Hobbyking KK 2.1.5
Osvětlení LED pásky z HK
Brýle Quanum V2 z HK
Vysílač Skyzone 25mW 5.8 GHz
Přijímač 5.8 GHz, 32CH
Antény 5.8 GHz mushrooms

Stavba

Samotná stavba je defacto velmi jednoduchá. Sestavíte si rám. Na něj, doprostřed, upevníte řídící desku. Pak na každé rameno instalujete motor a regulátor. Je dobré kabely spájet a na spoj dát smršťovací bužírku. Konektory jsou tu vážně bytečné.

Je na vás, kam umístíte všechny komponenty. Původně jsem měl řídící desku uprostřed, baterii nahoře a přijímač na středním platu na konci. Po čase jsem chtěl štelovat PIDy a další nastavení, a proto jsem desku hodil nahoru, uprostřed nechal volné místo a baterii dal dolů. Toto rozmístění má jednu nevýhodu. Při použití standardního rámu je baterie moc vysoká a je nutné nohy něčím podepřít. Použil jsem uhlíkovou trubku o délce cca 7,5cm přidělanou pomocí stahovacích pásek.

Je dobré pořešit elegantně kabeláž, aby se nikde zbytečně nepletla. Také je dobré mít všechny spoje co nejkratší.

Vyvažování

Pokud pominu samotné nastavení řídící desky (které je díky displeji a 4 spínačům opravdu jednoduché a hodně uživatelsky přívětivé), dalším nezbytným úkolem je vyvažování. A to nejen vrtulí, ale i motorů! Pokud nehodláte natáčet kamerou nebo používat FPV, pláště motorů asi zatím moc řešit nemusíte. Jakmile ale začnete pokukovat po nějakém FPV systému, vyvažování vás nemine. Zdá se to jako banalita, ale věrte mi, že rozdíl je opravdu znát. Pokud se na vyvažování vykašlete, budete mít na kameře tzv. jello-efekt, tzn. obraz se vám bude vlnit. Nic pěkného a létat se s tím také méc nedá.

Na plášt lepím většinou kousek těžší lepící pásky. Motor roztočím a prsty sleduji, zda jsou vibrace menší nebo větší. Postupne tento pásek posunuji po plášti, až zůstane v takové poloze, kde jsou vibrace nejmenší. Pak si už hraju jen s velikostí a ve finále lepím úplně nový kus, který musí dobře držet. Vyvažování vrtulí je klasika. Doporučuji koupit dobrou vyvažovačku, já jsem nakonec skončil u té od firmy Du-Bro.

Lepení šroubů

Kdo někdy létal s vrtulníkem (alespoň dvourotor 250ka se střídavým motorem od Alignu apod.), tak ví, že lepení šroubů do kovu je NUTNOST. Mikrovibrace jsou pěkný potvory a dokážou destabilizovat prakticky vše. Tady platí to samé. Lepím všechny šrouby, co drží motory a také všechny šrouby, díky kterým drží rám pohromadě. Používám lepidlo na šrouby střední tuhosti. Nakupuji na HK, mívá modrou barvu. Ale i Loctite je super. Hlavně použijte opravdu střední tuhost. Základní ho sice může udržet, ale tyto spoje nehodláte zas tak často demontovat, proto je střední vhodnější. Vysokou tuhost nedoporučuji, to je spíš u šroubů, kde nepočítáte s tím, že je někdy vůbec rozmontujete. Když už to je nutné, pomáhá teplo, které rozloží už zatuhlé lepidlo. To samé platí u sekunďáku - stačí horká voda.

Před prvním startem

Pokud jste v životě nepilotovali koptéru nebo vrtulník, doporučuji aspoň na chvilku nějaký simulátor. Je nutné zvládnout základní návyky. Ovládání oproti letadlu je o chlup komplikovanější. Některým zpočátku pomáhá tréninkový kříž. Pečlivě zkontrolujte firmware, který máte nahradný v řídící desce. Překontrolujte připojení motorů 1-2-3-4. Dále je vhodné trošku ošetřit vyvážení. Koptéra samotná ma 3-osé gyro, takže si dokáže hodne poradit s nestabilitou, ale proč tomu nepomoci? Zkalibrujte řídící desku s pomocí vodováhy. Celkově vzato, projděte si kompletní nastavení vaší řídící desky a měli byste všemu rozumět. Pokud ne, nechte alespoň defaultní nastavení. Tím se většinou nic nezkazí.

Vyberte si dostatečně velkou plochu. Ať nikde v okolí není zástavba. Ideální je pole kousek za městem nebo park, kde neriskujete, že někoho zraníte. Vůbec nejlepší je vzít si s sebou zkušenějšího modeláře, ať vám pomůže se záletem. Většinou při tom dostanete nespočet rad, které se vám časem budou hodit.

FPV

Aktuálně čekám na zásilku z Německa s FPV systémem. Brýle už mám sestavené, zbývá jen přijímač a šup na to :-)

V naší zemičce a hlavně díky EU je legislativou výkon tohoto systému omezen na 25mW. Použijete-li cokoliv s vyšším výkonem, riskujete, že po "vás pujdou". Především si dejte pozor na to, jaký kanál použijete. Povolené jsou v rozmezí 5725 – 5875 MHz. Asi jste si všimli, že jde o pásmo 5.8 GHz. Ano, je to schválně. Nelze totiž použít vysílačku na 2.4 GHz a FPV taktéž. Kdo nevěří, ať to zkusí :-)


Quadcopter